kolmapäev, 15. aprill 2015

Kas aktsiisitõusul leidub mõte?

Tänaseks on selge, et suuremal või vähemal määral tabab Eesti tarbijaid peagi kütusehindade kasv, seda aktsiisitõusu tõttu. Mis on aga valituse planeeritava aktsiisitõusu mõte?

Kiire ja lihtne vastus on, et vaja on katta tehtud lubaduste kulud. Mõnevõrra poliitilisema vastuse andis peaminister viimati täna hommikul, kinnitades, et keskkonnale kahjulike kütuste maksustamine ongi valitsuse selge eesmärk.

Väga tahaks loota, et antud otsus on osa pikemast visioonist, kus Eesti liigub keskkonnasõbralikuma transpordisektori suunas. Kuigi peaminister näeb, et sinna liigutakse vaid läbi aktsiisitõusude - sundides nii inimesi kütusesäästlikumaid autosid soetama - peab Alexela paremaks teeks alternatiivsete kütuste laiemat kasutuselevõttu.

Täna on Eesti autopark Euroopa üks saastavamaid, tekitades enim kasvuhoonegaase sõiduki kohta ning olles oma mootoritüübilt peaasjalikult bensiini- ja diisli keskne. Hetkel tundub, et keskkonnasõbralikuma autopargi suunas liigutakse vaid läbi kallinevate autokütuste.

Usume, et jätkusuutlikke ja rahva poolt oodatud alternatiive on sellele valikule aga mitmeid.

Erinevad kütusemüüjad eesotsas Alexelaga on panustanud jõuliselt autogaasi laiemasse levikusse. Bensiini omahinnast ligi 45% soodsam autogaas aitaks vähendada CO2 emissioone ligi 30% ning õhku jääksid paiskamata erinevad keskkonnaohtlikud väikeosad, mis diislikütusest pärinevad. Liiatigi on Euroopa Liit sätestanud, et just autogaasis nähakse peamist alternatiivi tänastele bensiini- ja diislimootoriga sõidukitele.

Kui keskkonnasõbralikus elektritootmises on eestlased näidanud ülesse suurt edu ja meie roheenergia osakaal on julgelt kõrgem Euroopa nõutust, siis kütuseturul valitsusel ambitsioonikus veel puudub.

Planeeritav aktsiisitõus on kindlasti ambitsioonikas, kuid seda halvas mõttes. Aga me südamest loodame, et aktsiisitõusust jäävad puutumata gaasikütused. Nii pääseks halva mängu juures võidule soov keskkonnasõbralikuma autopargi järele ja seal on gaasikütused valmis tooma parema homse meile kõigile.


Ain Kuusik,
Juhatuse esimees
Eesti suurim tanklakett Alexela Oil

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar