reede, 20. veebruar 2015

Uue rahandusministri võimalus poolesajale miljonile

2014. aasta juunis mõistis Harju Maakohas süüdi suuremahulises käibemaksupettuses ärimees Oleg Belokrõlovi ja mitmed tema kaasosalised – koos jäeti riigile maksmata ligi 30 miljonit eurot makse. Tänavu aasta üheks parimaks ajakirjanduslooks auhinnatud Äripäeva artiklite seeria sel teemal tõstis tarbijate teadlikkust ning nii mõnedki kliendid muutsid oma ostuotsuseid ausate kütusemüüjate kasuks.

Kahjuks pole siis tekkinud positiivne inerts jäänud kestma ning riigi tegevus kütuseturu korrastamisel on jäänud meie hinnangul seisma. Otseselt öelduna tunneme, et tänasel Valitsusel polegi huvi selle teemaga tegeleda, kuigi murekohti on palju ja osapooled ootamas lahendusi.

Loodame, et selline seis on ajutine ning juba kevadest saame näha suuremat riigipoolset huvi senilaekumata maksude kogumisel. Liiatigi peaks sellist suundumust toetama pilk praegustele valimisloosungitele, mis lubavad rohkem raha ja vähem makse igale valijagrupile.

Eesti Maksumaksjate Liit on üks värskeimatest arvamuse avaldajatest, kes tõstavad esile Eesti ettevõtjate muret riigi kiirete ja mahukate seadusemuudatuste üle, mis on lisanud bürokraatiat kõigile (nn. 1000 euro seadus), aga tulu toonud vähestelt (nt. sõiduautode käibemaksu tagastusi puudutav arutelu). Samal ajal on sektoreid, kus osapooled ootavad riigipoolset abikätt.

Alexela tanklakett on aastaid kandnud märki „Aus Kütus“, rõhutades ettevõtte läbipaistvust riigimaksude tasumisel. Pooldame jätkuvalt kõikide tanklakettide tarneahelate avalikustamist ning oleme seda ise esmajoones valmis tegema.

Eesti Õliühing on koos Maksu- ja Tolliametiga teinud järjepidevalt ettepanekuid kehtestada kõikidele kütusefirmadele kontroll kogu nende tarneahela üle. Vaid läbipaistvus viib Eesti kütuseturu
Põhjamaade sekka ja toob Eestisse aastas üle 60 miljoni euro täiendavat maksutulu. Sellise raha eest võib kaheks aastaks kogu riigi kiirabiteenusega katta või tagada kvaliteetne kutseõppe kuni järgmiste valimisteni.

Usun, et säärane võimalik maksutulukaotus ei tohiks ühtegi poliitikut ükskõikseks jätta. Õliühingu ettepanekuid seadusesse viies tagab riik võimaluse ausaks äriks ka kütuseturul. Nii ei pea tänased valijad kuulama nelja aasta möödudes selgitusi, et asju ei tehtud, kuna raha ei jätkunud. Kütuseturu korrastamise teel kogutav täiendav maksutulu saab olla vajalik allikas 300-eurosele lastetoetusele või oodatud puhver tööjõumaksude alandamisest tekkiva maksukao katmisel.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar